
Powered by




MXc90 – Pipeline Inspection Camera Head
The MXc90 camera head is a Full HD inspection solution for detailed CCTV surveys in 150mm lined to 1000mm pipelines.
Built for larger diameter and mainline inspections, the MXc90 camera head provides upright image stabilisation, 10x optical zoom, high-intensity lighting, and integrated laser measurement for accurate defect identification.
Fully compatible with the X-Range Tablet, mina reporting software, and reporting aligned with WRC coding standards, the MXc90 camera head supports efficient on-site inspection and reporting.
The MXc90 Camera is compatible with:
Accessories
View All Accessories
Wheels, pulleys, lowering gear and power & mounting options
Approvals


Interested about this product? Contact Us!
For all international customers please click here.
Product Specifications
| Part Number | 1012-0073-0 |
|---|---|
| Description | MXc90 Camera |
| Pipe Use | 135mm – 1000mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Camera Diameter | 90mm |
| Rotation Limit | Endless |
| Measurements | 2 Point Laser |
| Resolution | 1080P – FULL HD |
| Photosensitivity | 0.05 Lux |
|---|---|
| Tilt Range | -135° to 135° |
| Zoom | x10 Optical |
| Operating Temp | 0°C – 40°C |
| Storage Temp. | -20°C – 70°C |
| Stabilisation Function | Integrated |
| IP Rating | IP68 |
| Max. Pressure | 1 Bar |
| Illumination | High-intensity LED’s |





